راهنمای تخصصی و جامع خرید تشک خواب

تشک طبی، تشک فنری، تشک اسفنجی تشک...؟؟

آیا میدانستید شما بیش از یک سوم عمر خود را بحالت خوابیده و در رختخواب و روی تشک می‌گذرانید؟ ‌به علاوه هر پزشک و مشاوری به شما توصیه می‌کند برای شادی و حفظ سلامتی خود باید خواب راحتی داشته باشید. از این رو بی‌شک یکی از مهمترین لوازم منزل و اتاق خواب، تشک خواب خوب و مناسب است. تشک خوب یعنی تشکی راحت، طبی و مناسب ارگونومی بدن شما نه آنچه فقط فروشندگان به شما پیشنهاد می دهند. و یا با دیدن تخفیف ها قصد خریداری آن را دارید. این مقاله که خواندن آن چهار تا ۶ دقیقه وقت شما را خواهد گرفت شما را در خرید بهترین تشک طبی یک نفره و دونفره از انواع تشک موجود در بازار راهنمایی می‌کند.

 

در ابتدای بحث ابتدا می بایست چند سوال اساسی را باید پاسخ داد:

آیا تشک شما در برخی نواحی به خصوص کف فرسوده شده یا تغییر رنگ داده است؟

آیا هنگام برخواستن از خواب بر روی تشک فعلی، درد گردن و کمر دارید؟

وقتی بر روی تشک فعلی دراز می‌کشید، حالت فنری زیادی را احساس می‌کنید؟

آیا هنگام دراز کشیدن بر روی تشک ناخودآگاه در مرکز تشک قرار می‌گیرید؟

آیا کف تشک ناهموار شده و به اصطلاح شکم داده است؟

اگر جواب شما به یکی از این سوال‌ها مثبت است، تشک شما بی‌شک نیاز به تعویض دارد؛ با هم در ادامه گام به گام به راهنمای انتخاب و خرید تشک طبی و راحت برای شما، همسر و فرزندانتان می‌پردازیم.

مرحله اول: اندازه تشک

اولین نکته در خرید تشک راحت در نظر گرفتن اندازه آن است. راز این انتخاب در طول حداقل ۱۵ سانتی‌متری بیشتر از قد شما یا در حالت تختخواب دو نفره، بیشتر از قد بلندترین فرد است. در تخت دو نفره هم پهنا باید به گونه‌ای باشد که اگر بالش خود را به دیواره تکیه دادید و آرنج خود را زیر سر خود قرار دادید، دست شما مزاحم همسرتان نشود یا دستانتان از تخت آویزان نشود.

انواع-تشک-طبی
انواع-تشک-طبی

مرحله دوم: انواع تشک

الیاف طبیعی

تشک با الیاف طبیعی
تشک با الیاف طبیعی

این الیاف که به طور مرسوم الیاف درخت نارگیل است بسیار راحت و خنک است. این دو، عواملی هستند که می‌تواند خواب راحتی را برای شما به ارمغان آورد. الیاف نارگیل، دمای مورد نیاز و لاتکس طبیعی مقاومت مورد نیاز برای تمام بدن را فراهم می‌کند. الیاف پوشیده شده با لاستیک از الیاف طبیعی نارگیل یا لاستیک خام ساخته می‌شود. این ساختار باعث می‌شود لایه متخلخل آن، تهویه هوای مناسبی را درون تشک و دمای مناسب برای خواب ایجاد کند. این ساختار بسیار جاذب رطوبت است و می‌تواند مولکول‌های آب را از اطراف به خود جذب کند و در صورتی که مایعات بر روی آن ریخته شود به راحتی درون تشک جذب و سپس خشک می‌شود. این نوع تشک در مقایسه با سایر مدل‌های تشک ایده‌آل‌ترین تشک طبی است.

 

تشک طبی، اسفنجی (فوم دار)

تشک اسفنجی
تشک اسفنجی

تشک‌های اسفنجی، حاوی فوم یا به عبارت دیگر، پلی اورتان (PU) است که سه مزیت راحتی، استحکام و دوام را دارد. این فوم ضد گردوغبار، بی‌صدا، همچنین فاسدنشدنی و مات نشدنی است. اسفنج یا فوم خالص بسیار سبک و از نظر هزینه مقرون به صرفه است. این فوم‌ها ضد آب و دارای طول عمر زیاد، در بین خانواده‌های ایرانی بسیار رایج هستند. فوم پلی ارتان به دلیل خواص ضدآلرژی برای اکثر مردم هم مورد توجه قرار گرفته‌اند که این امر به دلیل ساختار باز و جریان هوای داخل آن است. ساختار متخلخل آن مشابه موم زنبور عسل بوده که می‌تواند به راحتی فشرده و سپس باز شود.

اسفنج می‌تواند در دانسیته و نرمی متغیری ساخته شود که به تولیدکنندگان اجازه ساخت انواع متفاوتی از تشک با خواص نرمی متغیری را متناسب با نیاز مشتری می‌دهد. در مقایسه با سایر تشک‌های مورد بررسی در مقام دوم است و همچنین سبک و به راحتی قابل جابجایی است. این تشک با نام‌های تشک تمام اسفنجی، تشک تمام مموری فوم نیز شناخته می‌شود.

 

تشک فنری

تشک فنری
تشک فنری

این مدل قدیمی‌ترین و رایج‌ترین مدل تشک است؛ فنرها به صورت در هم تنیده هستند. فنرها نیز با سیم فنری به هم متصل شده و تمام ساختار با محافظ فلزی محکمی ثابت نگه‌داشته شده است. این مدل برای کودکان و افراد با وزن کم مناسب است و دارای قیمتی منصفانه است از این رو در جایگاه سوم قرار می‌گیرد.

 

 

تشک طبی و فنری (تشک فنر پاکتی یا تشک پاکت اسپرینگ)

تشک طبی فنری
تشک طبی فنری

در این حالت، هر فنر به بدنه تشک دوخته شده است که از حالت قبل راحت‌تر است زیرا در این حالت تمام تشک به صورت واحد عمل نمی‌کند؛ به طور مثال در هنگام خواب، اگر قصد غلتیدن داشته باشید مزاحم همسرتان نخواهید شد و تنها قسمتی که در آن قرار دارید، متحرک است. از این رو، با عملکرد مستقل هر فنر، این تشک بهترین انتخاب برای افرادی است که اختلاف وزن آنها زیاد و حالت خواب‌شان متفاوت است. البته این مدل جهش بیشتری نسبت به حالت قبل دارد و با سطح بیشتری از بدن در تماس است و راحتی بی‌نظیری را برای نقاط مختلف بدن مهیا می‌سازد و از تکان‌های ناخواسته جلوگیری می‌کند. تمام این موارد هزینه بیشتر آن را توجیه می‌کند.

 

دیگر انواع تشک که شاید کمتر در مورد آنها شنیده باشید، همانند تشک بادی و آبی که طرفداران خاص خود را دارند و با دمیدن باد یا پر کردن آب گرم، حالت درمانی پیدا می‌کند هرچند این مدل‌ها رایج نیست و گاهی در سفرها کاربرد دارد.

مرحله سوم: انتخاب سفتی تشک

نکته کلیدی در راحتی تشک، میزان سفتی مورد نظر شماست. هر نوع تشکی که استفاده می کنید، باید به این موضوع توجه کنید که تشک به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها در همان انحنایی که در حالت ایستاده دارند، قرار بگیرد و تغییر شکل ندهد تا کمر هنگام خواب، تحت فشار و درد عضلانی قرار نگیرد و خواب آرامی را برایتان به ارمغان آورد. اگر تشک آن قدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه خم شود، دچار کمر درد می‌شوید. پس، در هنگام خرید تشک، ابتدا به وزن و سن خود توجه کنید.

با توجه به شکل زیر نمره دهی سفتی تشک ها بین ۱ تا ۱۰ است که اکثر مردم سفتی ۴ تا ۷ را ترجیح می‌دهند. حالت خوابیدن معیار اساسی در انتخاب میزان سفتی تشک است. بر این اساس ویژگی‌های یک تشک استاندارد خوشخواب به این صورت است:

  • تشک خیلی نرم: مناسب برای افرادی که به پهلو می‌خوابند یا افرادی که در طول خواب حالتشان را عوض می‌کنند.
  • تشک با نرمی متوسط: این میزان سفتی مناسب افرادی است که در طول شب حالتشان را عوض می‌کنند و می‌خواهند تشک فرم بدنشان را به خود بگیرد.
  • تشک با سفتی متوسط: این حالت مناسب افرادی است که بر پشت بدن می‌خوابند و می‌خواهند بدن در این وضعیت حالت ایستا داشته و تشک فرم بدن آنها را به خود بگیرد.
  • تشک خیلی سفت: این حالت مناسب افرادی است که به روی بدن می‌خوابند یا از کمردرد رنج می‌برند. این وضعیت بخاطر فشار کمتر به کمر موجب راحتی فرد و درد کمتر می‌شود.
مشخصات-تشک سفتی و نرمی
مشخصات-تشک سفتی و نرمی

جمع بندی و نتیجه گیری:

در نهایت، به خاطر داشته باشید بررسی هرچه بیشتر تشک قبل از خرید خواب راحت و در نتیجه بهره‌وری شما را در طول زندگی و کار افزایش می‌دهد. خرید از فروشگاه معتبر و با نماد اعتماد الکترونیکی به شما این اطمینان را می‌دهد که فروشنده نسبت به محصول خود متعهد است.  کارشناسان ما در فروشگاه آنلاین فوبورو پاسخگوی سوالات و درخواست های شما هستند.

مشاهده بیشتر

farshad arab

من عاشق نوشتنم. به اعتقاد من متنی که بتونه رو خوانندش تاثیر درستی بذاره ارزشش از دلار و ریالم بالاتره! خیلی هم خوشحال میشم نظراتتونو در مورد مقاله هام بدونم.

نوشته های مشابه

دیدگاه‌تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن