جامع ترین راهنمای انتخاب و خرید صندلی کامپیوتر

جامع ترین راهنمای انتخاب و خرید صندلی کامپیوتر

تاریخ نگارش: 2018-09-08 نمایش: 162

اگر شما نیز به نوعی کارمند هستید یا جزو افرادی که کارتان پشت میزی است! میزان دقیق مجموع ساعاتی که روی صندلی می نشینید شما را به سختی شوکه خواهد کرد! کسانی که حدوداً 40 ساعت در هفته کار میکنند، در مجموع، دست کم سالی 2000 ساعت را روی صندلی های کامپیوتر خود می نشینند. این رقم وقتی به تمام سالهای کاری یک شخص تعمیم داده شود، متوجه خواهیم شد ما بخش عمده ای از طول مدت عمرمان را روی صندلی های کامپیوتر سپری میکنیم.

 

  

 

 


آمارها نشان میدهند بیش از 70 درصد از کسانی که دچار دردهای مفصلی و عضلانی می گردند از یک صندلی کامپیوتر باکیفیت و طبی استفاده نمی‌کرده‌­اند. این موضوع سه دلیل عمده دارد: 1) عدم آگاهی از اهمیت به کارگیری یک صندلی استاندارد 2) بالاتر بودن نسبی قیمت این نوع از صندلی ها 2) تولید صندلی های کامپیوتر غیراستاندارد توسط تولید کنندگان.  با نگاهی به داده های فوق و با یک بررسی اجمالی در می یابیم که اهمیت تهیه یک صندلی کامپیوتر استاندارد یا ارگونومیک چه در منزل و چه در دپارتمان کامپیوتر و شرکتها، تا چه میزان ضروری و حیاتی است. که در این مقاله تلاش کرده ایم شما را در انتخاب و خرید یک صندلی کامپیوتر مناسب یاری کنیم.

 

جشنواره فروش مبلمان و دکوراسیون داخلی فوبورو

 

سوالات مهمی که پیش از خرید صندلی کامپیوتر بهتر است جوابشان را بدانیم:

 1. کاربری و نوع استفاده از صندلی به چه صورت است؟

 2. رنگ و جنس صندلی کامپیوتر با توجه به دکوراسیون داخلی موجود(سلیقه ای)؟

 3. قابلیت های خاص مورد نیاز صندلی کامپیوتر چیست؟

 4. میزان راحتی صندلی کامپیوتر چه میزان باشد؟

 5. چرا باید صندلی کامپیوتر ارگونومیک بخرم؟

 6. مقدار بودجه من برای خرید صندلی کامپیوتر چقدر است؟

 7. بهترین برندهای تولید کننده صندلی کامپیوتر در ایران کدامند؟

 8. خرید خود را به صورت حضوری انجام دهم یا اینترنتی؟(مزایا و معایب هر روش چیست؟)

پس از آنکه با بررسی شخصی و مشورت با نزدیکان به پاسخ هایی برای سوالات فوق رسیدید نوبت به انتخاب و خرید صندلی کامپیوتر خواهد رسید. در این مرحله می بایست نکات مهمی را در نظر بگیرید. فوبورو به شما توصیه میکند در این مرحله با کارشناسان و متخصصین این حوزه مشورت نمایید.

لازم به ذکر است منظور ما از صندلی کامپیوتر شامل موارد زیر نیز می شود:

 

 • صندلی مدیریت

 • صندلی های کامپیوتر چرمی

 • صندلی های اجرایی

 • صندلی های کامپیوتر مش دار

 • صندلی کنفرانس

 • صندلی مهمان یا پذیرش

 

هنگام ارزیابی در زمان خرید صندلی کامپیوتر تمرکز بر موارد زیر مهم است:

1- تشک یا نشیمنگاه صندلی کامپیوتر ارگونومیک

تشک صندلی کامپیوتر نباید خیلی نرم باشد. هرچند که تشت و نشیمنگاه صندلی کامپیوتر باید کاملا راحت باشد اما نه در حدی که مانند مبل راحتی در صندلی فرو روید و اجازه جا به جایی نداشته باشید. وقتی شما در چنین حالتی برای مدت طولانی در وضعیتی ثابت قرار می‌گیرید، وضعیت صحیح نشستن بدن از بین رفته و خون رسانی به نقاطی از بدن مختل می‌گردد. به طور استاندارد اندازه نشیمنگاه صندلی کامپیوتر می تواند ۳۸تا ۴۰ سانتی متر و عرض آن ۴۲ تا ۴۶ سانتی متر باشد.

 

2- امکان اعمال تنظیمات روی صندلی کامپیوتر

قسمت های قابل تنظیم صندلی کامپیوتر عبارتند از:

 • سیلندر

 • دسته ها

 • پشت و کمر

 • سیلندر

یک صندلی با سیلندر پنوماتیک باعث راحتی در تغییر کلی ارتفاع می شود. صندلی کامپیوتر همیشه باید نسبت به بدن کاربر تنظیم شود، نه صرفا میز کار یا سطح دیگری. به خصوص برای صندلی هایی که در فضاهای کاری اشتراکی مورد استفاده قرار میگیرند، مهم است که بتوانید به راحتی صندلی را به اندازه ارتفاع مورد نیاز خود تنظیم کنید. یک سیلندر قابل تنظیم می تواند به شما در ایجاد موقعیت مناسب با ایجاد یک زاویه ۹۰ درجه در زانو شما کمک کند. این کار در به حداقل رساندن خستگی و تضمین گردش خون مناسب در بدن کمک می کند. همچنین کمک می کند تا گردن، پشت و دیگر عضلات بدن دچار گرفتگی و درد نشوند و شما جزو آمار 70 درصد ذکر شده به حساب نیایید!

ارتفاع صندلی کامپیوتر باید قابل تنظیم باشد و بر اساس قد شما تنظیم گردد. مگر اینکه صندلی ای که قصد خرید آنرا دارید صرفا قرار است شخصی باشد و از پیش با توجه به اندازه بدنتان آن را انتخاب کنید. ارتفاع نشیمنگاه نه باید زیاد بلند باشد که پایتان به زمین نرسد و نه آنقدر کوتاه باشد که پشت ران از کف صندلی بلند شود و پاها به سمت شکم جمع شوند. صندلی‌های کامپیوتر استاندارد باید قابل تنظیم بوده و دارای 5  پایه ستاره ای باشند( که تقریبا تمامی صندلی های کامپیوتر قابل تنظیم 5 پایه اند). لازم به ذکر است ارتفاع نشیمنگاه صندلی باید ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر پایین تر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.

 

 

3- پشتی صندلی کامپیوتر

پشتی صندلی کامپیوتر استاندارد باید انحناء S شکل داشته باشد که گودی کمر را در زمان تکیه دادن به آن به طرز صحیح( نه کاملا) پوشش دهد. کفی و پشتی صندلی باید از مواد مناسبی ساخته شده باشند و بهتر است ضد تعریق نیز باشد( در نوع بافت تنفسی بدنتان کمتر عرق کرده و به لباستان نمیچسبد).

پشتی صندلی کامپیوتر باید دارای طراحی منطبق با فرم طبیعی بدن باشد، و ضمن محافظت از ناحیه گودی کمر، سرتاسر ستون فقرات از گردن تا لگن کاربر را به طور کامل پوشش دهد. همچنین تعبیه یک مفصل گردشی با حرکت آزاد در کفی صندلی های کامپیوتر ارگونومیک، باعث میشود تا شخص بدون وارد نمودن فشار و کش و قوس اضافی به بدن خود به راحتی به اطراف میز دسترسی داشته و بدون احساس خستگی به انجام وظایف خود بپردازد.

 

 

4- دسته صندلی کامپیوتر

درانتخاب صندلی کامپیوتر دسته صندلی( فوبورو صندلی کامپیوتر بدون دسته را بجز موارد خاص اصلا توصیه نمی کند)  نیز یکی از عناصری است که شاید به اندازه دیگر نکات اهمیت آن به چشم نیاید اما در طولانی مدت می‌تواند تاثیرگذار باشد و در رفع خستگی و احساس راحتی بی‌تاثیر نیست. بهترین نوع دسته به گونه‌ای است که علاوه بر اندازه مناسب قابلیت تغییر ارتفاع و حالت نیز داشته باشد تا هرکس با توجه به عادت نشستن و رفتاری خود بتواند آن را تغییر دهد.

از آنجایی که درد مچ از شایع  ترین مشکلات کسانی است که ضمن کار با کامپیوتر از صندلی های غیر استاندارد استفاده می‌کنند، باید زاویه مچ خود را در حالت خنثی قرار دهند. یعنی مچ نباید بیش از 5 درجه به سمت داخل یا خارج انحراف داشته باشد. صندلی کامپیوتر طبی ارگونومیک به دلیلی قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمنگاه و ارتفاع دسته، این شرایط را ایجاد می کند که هنگام تایپ کردن یا کار با ماوس، دستها در زاویه صحیح قرار بگیرند.

 

5- جنس صندلی کامپیوتر

 جنس صندلی نیز در راحتی آن بسیار موثر است. مواد یا مواد مختلفی جهت روکش صندلی استفاده می‌شود اما بهترین آن‌ها پارچه است. شاید چرم نیز جنس مناسبی به نظر برسد اما پارچه بیش‌تر امکان رفت و آمد هوا را می‌دهد و در طولانی مدت کارآمد تر و راحت‌تر است.

جشنواره فروش مبلمان و دکوراسیون داخلی فوبورو

6- موارد استفاده صندلی کامپیوتر

صندلی برای کار در خانه

در کابری خانگی پشتیبانی کامل از بدن بسیار است، بنابراین صندلی کامپیوتر را انتخاب کنید که قابلیت تنظیمات پشتی ارتفاع یا حداقل دسته ها را داشته باشد.

 

صندلی برای فضاهای کاری

در این مورد، صندلی کامپیوتر باید بسیار کاربردی باشد زیرا برای هر روز و چندین ساعت طولانی بر روی آن می نشینیم، بنابراین عملکرد ارتفاع و دستی قابل تنظیم آن ضروری است.

 

 

نکات سلیقه ای که پیش از خرید صندلی کامپیوتر با آن ها مواجه خواهید شد:

 1. رنگ ها و سبک ها: زیبایی شناسی صندلی کامپیوتر خود را در نظر بگیرید و آن را با فضای کامپیوتر و کل مبلمان کامپیوتر خود و تصویری که می خواهید صندلی را به فضای کامپیوتر شما بدهد را هماهنگ کنید.

 2. انعطاف پذیری: یک صندلی که در پشتی خود از مش برای تنفس ارائه می کند را در نظر بگیرید. فقط به این دلیل که این نوع از صندلی می تواند در زمان نشستن طولانی که باعث ایجاد تعرق در کمر و پشت کاربر می شود را یک جریان هوا ایجاد کند و باعث خنکی پشت کاربر می شود.

 3. سطح کف: که در آن صندلی شما استفاده می شود را در نظر بگیرید – برای سطوح سخت مانند: چوب، شما نیاز به چرخ های نرم دارید. برای سطوح نرم مانند: موکت، کاستور یا چرخ های سخت نیاز است.

           نکته: اگر صندلی در سطح سخت مورد استفاده قرار گیرد، شما نیاز به کاستورهای نرم برای حرکت راحت تر هستید. کاستورهای معمولی سخت برای سطوح کف نرم طراحی شده اند.

 1. ارتقاء پایه در صورتی که دارای پایه چهار ستاره ای است (که سبکی قدیمی شده است)، پس سبک صندلی کامپیوتر دفتر فعلی خود را به پایه های پنج ستاره  ارتقا دهید.

 2. اگر اتاق کار یا فضای میز تحریر یا میز کامپیوتر کوچکی دارید، بهتر است از صندلی های کوچکتر و حتی بدون دسته(که غالبا توصیه نمی شود) استفاده کنید. البته صندلی کامپیوتر دسته دار برای خستگی دست مناسب تر است. تنوع رنگی و استفاده از رنگ متفاوت، روحیه شما را شادتر می کند.

 3. مدل هایی با فرم متفاوت و گرد و یا پشتی کوتاه هم زیبایی خاص خود را دارد. برای انتخاب رنگ هم به ترکیب رنگی دکوراسیون خود دقت کنید. می توانید از رنگ های مشابه یا متضاد با فضای کار خود برای صندلی چرخدار استفاده کنید.

 4. روکش صندلی باید علاوه بر زیبایی ،مانع تعریق زیاد باشد.اگر جنسش پارچه ای است باید مقاوم و قادر به جذب رطوبت باشد .اگر جنسش چرمی است باید دارای شیارهایی باشد که توسط آن ها هوا جریان داشته ومانع افزایش دما وتعریق شود.

 

 

ضمیمه(جهت مطالعه بیشتر):

یک صندلی کامپیوتر خوب مناسب باید به گونه‌ای باشد که نیازهای منحصر به فرد هر یک از این چهار ناحیه (گردن، قفسه سینه، کمر و دنبالچه) پاسخ دهد. انسان به طور متوسط هنگام نشستن در طول یک ساعت ۵۳ بار بالاتنه خود را تغییر وضعیت می‌دهد که نزدیک به بیست و هشت درصد این حرکات شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود. اغلب صندلی‌های کامپیوتر به واسطه بی‌حرکت بودن تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه به شخص اجازه نمی‌دهند که به راحتی بالاتنه خود را در وضعیتی که تمایل دارد حرکت دهد.

به طور کلی بیشتر صندلی‌های کاری تمام خواص چهارگانه ستون فقرات را به طور یکسان پوشش نمی‌دهد. یک صندلی کاری ایده‌آل می‌بایست تا جایی که امکان دارد، مناسب حرکت این مفاصل باشد، بنابراین طراحی هر نوع صندلی به فرد اجازه می‌دهد که به صورت طبیعی و آزادانه حرکت کند.

باتوجه به ابعاد مطرح شده ،در هنگام نشستن روی صندلی بهتر است فاصله آزادی به اندازه ۵تا ۱۵سانتی متر بین لبه جلویی صندلی پشت زانو ها وجود داشته باشد.

بخش جلویی نشیمنگاه بهتر است به شکل آبشار باشد تا فاصله آزادی کافی برای ران ها ایجاد کند واز این طریق از کاهش جریان خون جلوگیری به عمل آید.

کف صندلی باید کمی به عقب متمایل باشد .این شیب می تواند بین ۱تا ۵ درجه متغییر باشد .زمانی که ارتفاع صندلی بیش از حد معمول است ،شخص باید از زیر پایی استفاده کند .در این مواقع استفاده از زیر پایی کمک می کند ران ها بطور افقی قرار گیرد واز فشار وارد آمدن به زیر ران ها جلوگیری شود.

 

 

صندلی های کامیپوتر پیشنهادی فوبورو
 

صندلی کامپیوتر/کارمندی نیلپر مدل SK712T 

صندلی کامپیوتر/کارمندی تیس مدل E70 

صندلی کامپیوتر/اپراتوری شیزن مدل V1C 

صندلی کامپیوتر/کارمندی شیزن مدل S70 

صندلی پزشکی شیزن مدل L106 

صندلی کارشناسی آرتمن مدل DCE 

 

 

جشنواره فروش مبلمان و دکوراسیون داخلی فوبورو